Kvinnor som inspirerande entreprenörer - ny bok porträtterar kvinnorna som gått före

Färska ”Stråhattar och batterier – en bok om kvinnors entreprenörskap då och nu” breddar historieskrivningen om svenskt företagande och sätter kvinnorna i centrum. Boken ges ut av Centrum för Näringslivshistoria, med stöd av Tillväxtverket, och ökar kunskapen om nu verksamma företagare och deras historiska föregångare.

- Generellt är det svårt att spåra de kvinnliga företagarna. Men i arkiven har vi hittat fascinerande berättelser om kreativa och driftiga kvinnor som trotsat rådande förut-sättningar och startat företag med egna nyskapande affärsidéer. Jag hoppas att boken ska öka kunskapen om kvinnors betydelse för svenskt näringsliv och inspirera fler till att starta eget, säger Alexander Husebye, VD på Centrum för Näringslivshistoria.

Arkivmaterial ger bilden av dem som banat väg för dagens entreprenörer. Här finns Elise Sahlqvist, som ur små förhållanden utvecklade en toppmodern hattindustri, Elsa Gullberg , en tidig fixstjärna inom svensk design och för första gången lyfts Hilda Ericsson fram. Tillsammans med Lars Magnus Ericsson byggde hon upp det familjeföretag som idag är telecomjätten Ericsson.

Tio av samtidens framsgångsrika företagare berättar själva sin historia. Här finns t ex Ulla Murman som i det tidiga 1950-talet startade Stockholms Stenografservice. Med kunderna på sin sida men myndigheterna emot sig öppnade hon upp för dagens expansiva bemanningsbransch. Gun Nowak och Martina Arfwidson skapade i tuff konkurrens den internationella kosmetikkedjan Face Stockholm, Christina Lampe-Önnerud, utvecklade nästa generation miljövänliga batterier och grundade Boston Power . Britt Marie Stegs, blev med sitt företag Hälsinge Lantkök, en av de första som marknadsförde kvalitetskött till butikerna.

- Genom tiderna har många kvinnor varit företagare men de är ofta bortglömda i den svenska företagshistorien. Trots att deras verksamheter lagt grunden för såväl små som stora företag. Svenskt näringsliv betraktas traditionellt som en manlig affär, säger Ulrika Beck-Friis, frilansjournalist och redaktör för boken.

”Stråhattar och batterier” kan beställas på Centrum för Näringslivshistorias webbplats. Skribenter är Birgitta Wistrand, Per Dahl, Björn Edsta, Bengt Johannisson, Anders Johnson och Anne-Marie Lenander Fällström.

För ytterligare information, kontakta:
Alexander Husebye, VD Centrum för Näringslivshistoria,
telefon: 08-634 99 14,
e-post: alexander.husebye@naringslivshistoria.se

Share this:
| More